Zastosowanie nakrętek łącznikowych
Nakrętki łącznikowe ze względu na swoją charakterystykę znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie i wielu innych dziedzinach. Dzięki prostej budowie oraz montażowi są to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych współcześnie komponentów. Stosowane są one w głównie konstrukcjach betonowych do łączenia ze sobą dwóch odcinków prętów gwintowanych, ale także i trzpieni. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie połączyć nimi można także inne części składowe posiadające gwint zewnętrzny. W poniższym opracowaniu przedstawiamy bliżej te przydatne elementy.
Charakterystyka nakrętek łącznikowych
Nakrętki łącznikowe zamienne nazywane także nakrętkami złącznymi, najczęściej wykonywane są ze stali niskostopowej. Taka stal jest też doskonale spawalna. Pozwala to na uzyskanie optymalnych warunków pod względem wytrzymałości i późniejszej użyteczności. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa całej konstrukcji ich solidność jest absolutnym priorytetem. Między innymi z tego właśnie powodu dla jeszcze lepszego efektu materiał ten poddaje się jeszcze dodatkowo procesowi cynkowania galwanicznego. Przyjmują one formę wydłużonych walcowych sześciokątnych elementów, który to kształt jest zresztą bardzo powszechnie używany także w innych złączach. budowlanych
Kluczowym celem w całym procesie ich produkcji jest uzyskanie wysokiego poziomu odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak woda, urazy mechaniczne, czy też skrajnie wysokie i niskie temperatury. Dzięki temu nakrętki łącznikowe mogą być bez obaw używane nawet tam, gdzie występuje różnego rodzaju negatywne środowisko. Fachowo określa się natomiast ten parametr klasą wytrzymałości. Warto dodać, że charakterystyka techniczna każdej nakrętki złącznej, która została dopuszczona do użytku w budownictwie, budowie maszyn i innych gałęziach przemysłu powinna być zgodna z obowiązującymi normami DIN.
Cechy nakrętek łącznikowych
Największą grupę, wśród aktualne dostępnych na rynku nakrętek łącznikowych stanowią te z wymiarami oznaczonymi literą M oraz cyfrą. Oznacza to oczywiście nic innego jak gwint metryczny, z którym często można spotkać się również przy przemysłowych wyrobach. Najpopularniejszymi rozmiarami są te mieszczące się w zakresie od M6 do M16. Oczywiście rozmiar nakrętki należy każdorazowo dobrać do aktualnych potrzeb. Jeśli chodzi natomiast o samą budowę poszczególnych nakrętek łącznikowych, to bardzo mocno przypomina ona te standardowe. W zasadzie jedyną większą różnicą jest nieco przedłużona forma, dzięki czemu możliwe jest wykonanie połączenia ze sobą dwóch poszczególnych elementów gwintowanych. Dzięki nim można złączyć śruby, w tym także te dwustronne. Są zatem absolutnie niezastąpione, chociażby do budowy większości maszyn.
Co warte podkreślenia to fakt, że bez opisywanych nakrętek łącznikowych znacząco utrudnione byłoby też funkcjonowanie praktycznie każdego gospodarstwa domowego. Dzieje się tak dlatego, że te komponenty są bardzo często spotykane również jako elementy złączne na przykład w meblach ogrodowych oraz innym wyposażeniu.
inspiracja: azmet.com.pl – haki z gwintem