Zasada działania i zastosowanie kompresorów śrubowych
Śrubowa sprężarka powietrza stosowana jest w miejscach, gdzie wymaga się dużych ilości powietrza pracującego pod wysokim ciśnieniem. W tym celu urządzenia te są wyposażone w specjalistyczne obrotowe mechanizmy wyporowe. Kiedy zatem w danym środowisku istnieje konieczność ciągłego dostępu do powietrza, to wówczas kompresor śrubowy będzie idealnym wyborem. Jak działa taki sprzęt i jakie jest jego zastosowanie w praktyce?
Zasada działania śrubowych sprężarek powietrza
Pomimo tego, że są to dość specjalistyczne urządzenia, to sposób ich działania można określić, jako stosunkowo prosty. Wszystko opiera się bowiem na mechanizmie dwóch zazębiających się wirników o różnym kształcie i liczbie rowków, pomiędzy którymi, przechwytywane jest powietrze, które później przez nie przepływa co naturalnie, skutkuje zmniejszeniem jego objętości. W wyniku zredukowania objętości produkowane jest sprężone powietrze, znajdujące później zastosowanie w rozmaitych czynnościach. Wiele takich sprzętów dostępnych jest w zróżnicowanych wielkościach, dzięki czemu dopasowanie ich do własnych potrzeb jest łatwiejsze. Jak pokazuje praktyka, najczęściej wybieranym rodzajem takich urządzeń są sprężarki smarowane olejem ze wtryskiem. W delikatnych procesach produkcyjnych, w których ważną rolę pełni jakość sprężonego powietrza stosuje się natomiast te w odmianie niesmarowanej. Same sprężarki śrubowe często wykorzystuje się w sektorach wymagających użytkowania wysokojakościowych urządzeń. Bardziej szczegółowo o ich zastosowaniu piszemy natomiast w kolejnym akapicie.
Zastosowanie sprężarek śrubowych
Z uwagi na swoje walory użytkowe sprężarki śrubowe znalazły zastosowanie w wielu sektorach przemysłowych. W kolejnictwie na przykład stały się one naturalnymi następcami sprężarek tłokowych, w stosunku do których wyróżniają się o wiele lepszą kulturą pracy i generowaniem mniejszego hałasu. W tym obszarze gospodarczym zasilane są one elektrycznie i zaopatrują tam na przykład przewody hamulcowe we właściwe ciśnienie robocze. W szeroko rozumianym przemyśle stały się natomiast ważnymi przekaźnikami sprężonego powietrza do zamontowanych i wykorzystywanych tam instalacji. Istotnym rodzajem, o którym należy wspomnieć, są też sprężarki przewoźne zasilane przez wysokoprężny silnik diesel. Te urządzenia z kolei bardzo często spotkać można na placach budowy, na których dostarczają sprężone powietrze do wykorzystywanych maszyn budowlanych. Ich dużą zaletą jest spora mobilność, dzięki czemu mogą być stosunkowo łatwo przenoszone w docelowe miejsce prowadzenia działań. Oprócz tego sprężarki powietrza można również wykorzystać w lotnictwie, przemyśle maszynowym, morskim, metalurgicznych czy też sektorze spożywczym.
Sprężarki śrubowe – podsumowanie
Jak widać, warto postawić na sprężarki śrubowe w czasie wykonywania pracy. Pozwolą one na efektywniejsze wykonywanie szczególnie zadań przemysłowych. Jak zawsze jednak końcowa skuteczność będzie zależeć od wyboru idealnego sprzętu do konkretnych potrzeb. Na szczęście fachowe doradztwo techniczne, które zapewnia wielu dystrybutorów tego typu sprzętu, pozwoli odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości przed zakupem.