Zapalenie dziąseł – przyczyny i sposoby leczenia
Ból i krew podczas szczotkowania zębów, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, a także nieświeży oddech – to charakterystyczne objawy toczącego się w jamie ustnej zapalenia. Lekceważenie wspomnianych dolegliwości może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Dowiedz się zatem, jakie są przyczyny i sposoby leczenia zapalenia dziąseł.
Choć zapalenie dziąseł to dość nieprzyjemne schorzenie, które dostarcza dużo bólu i dyskomfortu na co dzień, bywa przez wiele osób bagatelizowane. Warto wiedzieć, że brak podjęcia skutecznego leczenia może doprowadzić do uszkodzenia ozębnej, cementu korzeniowego, a w konsekwencji do rozchwiania i wypadania zębów.
Zapalenie dziąseł – przyczyny
Przyczyn zapalenia dziąseł może być wiele, jednak najczęstszą jest mimo wszystko nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie lub jego brak skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Ta stopniowo ulega mineralizacji, przez co powstaje kamień, który z czasem coraz bardziej destrukcyjnie oddziałuje na tkanki przyzębia. Efektem tego procesu jest tworzenie się kieszonek dziąsłowych, odsłanianie szyjek zębowych, silna nadwrażliwość oraz stopniowe rozchwianie uzębienia.
Warto również wiedzieć, że zarówno w płytce, jak i kamieniu nazębnym bytują bakterie. Te żywią się resztkami pokarmu, odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust oraz wywołują stany zapalne. Brak podjęcia szybkiego leczenia może doprowadzić do paradontozy – schorzenia, które jest jedną z przyczyn przedwczesnej utraty zębów.
Ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dziąseł zwiększają również: dieta uboga w składniki odżywcze, anoreksja, bulimia, zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka) czy przyjmowanie niektórych leków.
Zapalenie dziąseł – leczenie
Jeżeli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek z wcześniej wymienionych objawów, nie zwlekaj i niezwłocznie zgłoś się do swojego stomatologa. Ten wykona oczyszczanie zębów z osadu, kamienia i bytujących w nich bakterii. Pozwoli to pozbyć się czynnika wywołującego zapalenia. W tym celu wykona skaling lub kiretaż. Ten ostatni wykonywany jest manualnie przy użyciu specjalnych narzędzi – kiretek. Następnie kieszonki dziąsłowe są przepłukiwane płynami antybakteryjnymi. Lekarz może też przepisać antybiotyk lub stosowanie miejscowych środków przeciwzapalnych. Zaleci także poprawę higieny jamy ustnej, a w przypadku wystąpienia paradontozy – konsultację u periodontologia.
Czym jest periodontologia?
Periodontologia to gałąź stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który poprzez zastosowanie skutecznej terapii może zapobiec dalszemu, destrukcyjnemu rozwojowi paradontozy lub innych schorzeń jamy ustnej, a nawet odwrócić ich negatywne skutki. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej periodontologii wykorzystującej zaawansowany sprzęt oraz chirurgom zajmującym się tą specjalizacją.
Rekonstrukcja brodawek dziąsłowych, pokrycie recesji, przeszczepy dziąsła, usuwanie nowotworów jamy ustnej czy ustabilizowanie zębów w zębodołach – to jedne z nielicznych zabiegów oferowanych przez periodontologię. Warto zauważyć, że wiele z nich nie tylko korzystnie wpływa na poprawę estetyki uśmiechu, ale i znacząco poprawia komfort życia pacjentów.