Wszystko o instalacjach odpylania w zakładach przemysłowych
Odpylanie to jeden z kluczowych procesów stosowanych w wielu sektorach współczesnego przemysłu. Jest to zresztą nie tylko kwestia polepszenia jakości produkcji, lecz również stale rosnących wymogów środowiskowych stawianych przed przedsiębiorstwami. Na szczęście wysokojakościowe instalacje odpylania w pełni spełniają te założenia.
Gdzie stosuje się instalacje odpylania?
Wspomnieliśmy już o tym, że instalacje odpylania stosowane są w zakładach przemysłowych. Zapewniają one prawidłowy poziom emisji pyłów zawartych w spalinach oraz gazach wydobywających się na skutek różnorakich procesów technologicznych. Zarówno pył, jak i inne cząsteczki wydobywają się na kilka sposobów. Spotkać można się z nimi w spalinach pochodzących z kotłów energetycznych, które opalane są przy pomocy węgla kamiennego, brunatnego czy biomasy. Zastosowanie instalacji odpylania może się też nieco różnić w zależności od sektora, w którym one pracują. W metalurgii na przykład układy odpylania powietrza mają za zadanie usunięcie pyłów wytwarzanych podczas szlifowania, śrutowania, polerowania i wielu innych działań. Oczywiście sam przemysł metalurgiczny to nie jedyna gałąź, w której mamy do czynienia z pyłami. W zasadzie pewną normą jest to, że zarówno jego występowanie, jak i rodzaj zależeć będzie od tego, jaki surowiec jest produkowany. Co do samych instalacji odpylania to spotkamy je również na przykład w cementowniach czy też cukrowniach.
Jak działają instalacje odpylania?
Zasadniczo w procesie odpylania stosowane są filtry workowe pionowe lub poziome, cykofiltry lub odpylacze mechaniczne. Do tej ostatniej grupy zaliczyć można, chociażby cyklony, multicyklony, odpylacze komorowe oraz iskrowniki. To jakiego wyboru należy dokonać, zależy od tego, z jakim źródłem emitującym zanieczyszczenia, rodzajem i ilością cząstek zawieszonych mamy do czynienia. Technologia odpylania gazów opiera się na szeregu fizycznych zasad pozwalających skutecznie oddzielić cząsteczki stałe od strugi zapylonego powietrza. Aktualnie dostępny jest tu cały przekrój obejmujący zarówno stosunkowo proste zasady oparte na mechanice gazów, jak i zaawansowane rozwiązania, w których podstawą jest filtracja na włókninach filtracyjnych. W razie potrzeby można również łączyć je ze sobą w ramach jednego urządzenia. Jeśli natomiast wymagane jest odpylenie spalin z instalacji energetycznych, to wykorzystuje się filtry workowe, odseparowujące w efektywny sposób większe cząstki zawieszone w spalinach. Ich dodatkową zaletą jest również wyłapywanie i zatrzymywanie nawet najmniejszych ziaren pyłu zagrażającego człowiekowi.
Podsumowanie
Mając na uwadze wszystko powyższe, pamiętajmy też, że kluczowy jest prawidłowy dobór instalacji odpylającej. Dobrze dobrane urządzenia tego typu znacząco wpływają na efektywną pracę linii produkcyjnych, podnosząc jakość całych procesów technologicznych. Dodatkowo nie sposób nie wspomnieć też o aspektach proekologicznych, które we współczesnej rzeczywistości mają coraz większe znaczenie.
isnpiracja: proorganika.com.pl – zawory zaciskowe