Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o broni sportowej
Wyróżnia się kilka typów broni sportowych, m.in.: pneumatyczna, kulowa i śrutowa. Co warto o nich wiedzieć? Jak dokonać odpowiedniego wyboru i przede wszystkim uzyskać pozwolenie?
Czym jest broń sportowa?
Według prawa polskiego i ustawy z dnia 21 maja 1999 o broni i amunicji broń palna sportowa to broń:
- Bocznego zapłonu, z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
- Centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
- Gładkolufowa (dowolnego kalibru),
- Przystosowana wyłącznie do strzelania przy pomocy prochu czarnego (dymnego) – dowolnego kalibru.
Choć poszczególne modele różnią się od siebie, każda z nich musi strzelać wyłącznie pojedynczym ogniem. Różnorodność wynika głównie z odmiennych dyscyplin sportowych: strzelania dokładnego, szybkiego, praktycznego, do tarczy ruchomej czy po prostu biathlon.
Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową?
Proces uzyskania pozwolenia jest dość czasochłonny i wymaga spełnienia kilku istotnych warunków. Przede wszystkim może się o nie ubiegać każdy pełnoletni, zdrowy i niekarany obywatel Polski. Oprócz tego należy:
- Dołączyć do klubu strzeleckiego lub sportowego – zapisanie się i bycie aktywnym członkiem klubu strzeleckiego w Warszawie jest podstawowym argumentem potwierdzającym, że broń jest niezbędna,
- Odbyć egzamin na Patent Strzelecki – potwierdzi on umiejętności osoby ubiegającej się o pozwolenie. Do egzaminu można przystąpić co najmniej po 3 miesiącach bycia aktywnym członkiem klubu strzeleckiego,
- Wystąpić o licencję sportową – gdy powyższe warunki zostaną spełnione, a wynik egzaminu na patent będzie pozytywny należy ubiegać się o licencję sportową.
Uzyskanie kompletu dokumentów, członkostwo w klubie i niezbędne badania lekarskie wiążą się z kosztami. Dlatego warto się na nie przygotować przed przystąpieniem do składania wniosku o pozwolenie. Jest to proces złożony i czasochłonny, ale zdecydowanie wart zachodu.
Jaki klub sportowy wybrać?
Strzelectwo sportowe w Warszawie jest bardzo popularne, dlatego znalezienie odpowiedniego klubu nie będzie problemem. Warto dołączyć do tego, który należy do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Pełna lista zrzeszonych obiektów dostępna jest w Internecie. Stojąc przed wyborem warto zapoznać się także z opiniami uczestników czy opłatą za członkostwo.
Jaką broń sportową wybrać?
Po otrzymaniu pozwolenia czas na wybór broni. Ustawa i polskie prawo wykluczają broń palną, np. karabinki. Warto więc porozmawiać ze sprzedawcą, który pomoże wybrać odpowiedni sprzęt i amunicję. Pozwolenie na broń sportową zezwala na zakup broni czarnoprochowej lub gładkolufowej o dowolnym kalibrze, a także wymienionych powyżej modeli bocznego zapłonu (kaliber do 6 mm) oraz centralnego zapłonu (kaliber do 12 mm). Wybór broni trzeba dokładnie przemyśleć, ponieważ musi być ona dopasowana do celu wykorzystania, który należy przedstawić ekspedientom. Mają oni w zanadrzu strzelby, karabiny i pistolety.
Ostateczny wybór broni sportowej należy do użytkownika. W końcu musi spełniać jego oczekiwania.