Wady i zalety windykacji sądowej
Czasami windykacja polubowna jest niewystarczająca i wierzyciele wciąż mają problemy ze ściągnięciem przeterminowanych należności od dłużników. Kolejnym krokiem jest wówczas rozpoczęcie procesu windykacji sądowej, która niestety często nie jest przyjemna dla żadnej ze stron. Mimo wszystko bywa nieunikniona, a proces ten można rozpocząć we własnym zakresie lub skorzystać z profesjonalnych firm windykacyjnych. Jakie są wady i zalety takiej drogi?
Zalety windykacji sądowej
Windykacja sądowa jest bardziej złożonym i urzędniczym procesem, niż windykacja polubowna. Bardzo często kojarzy się wierzycielom i dłużnikom z długim i trudnym przewodem sądowym, który wydłuża całą procedurę. Niestety często jest jedynym wyjściem, jeżeli zależy Wam na skutecznym odzyskiwaniu długów. Co jest zaletą takiego rozwiązania? Przede wszystkim jest to sygnał dla dłużnika, że cała sprawa nabrała już realnej powagi i weszła w tryb sądowy, dlatego nie można już stosować zasłony dymnej i odwlekania procesu. W wielu sytuacjach samo rozpoczęcie windykacji sądowej sprawia, że dłużnicy, nie chcąc mieć problemu, decydują się na jak najszybszą spłatę swoich przeterminowanych zobowiązań. W ramach windykacji sądowej może być wystawiony nakaz egzekucji komorniczej, co automatycznie zwiększa szansą na odzyskanie swoich pieniędzy. Mimo, że wiele osób się tego obawia, to windykacja sądowa nie jest niczym złym i tak jak wspominaliśmy, bardzo często to jedyne logiczne rozwiązanie. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, która umiejętnie przeprowadzi proces i postara się o zachowanie dobrych relacji na linii wierzyciel – dłużnik. Być może po pokonaniu tych trudności, współpraca pomiędzy obiema stronami będzie mogła być kontynuowana, więc zachowanie dobrych relacji jest bardzo ważne.
Wady windykacji sądowej
Oczywiście windykacja sądowa ma również swoje wady. Przede wszystkim cały proces będzie kosztował wierzyciela znacznie więcej, niż w przypadku windykacji polubownej. Koszt w tym wypadku liczony jest nie tylko na płaszczyźnie finansowej, ale również pod kątem czasu, który niezbędny jest do przeprowadzenia całego procesu. Wyznaczane terminy często są odległe, przez co ściąganie długów się przedłuża. Ten sposób windykacji wybierany jest dopiero wtedy, gdy wcześniejsze i łagodniejsze nie przynoszą żadnych rezultatów. Wejście na drogę sądową może również negatywnie odbić się na wizerunku wierzyciela oraz dłużnika. Kontrahenci mogą obawiać się tego, że w przypadku chwilowych problemów lub niejasności, druga strona od razu będzie chciała rozstrzygać spór na drodze sądowej, co nigdy nie jest widziane w dobrym świetle. Oczywiście prowadzenie windykacji sądowej może odbić się również na bezpośrednich relacjach pomiędzy stronami. Problemy finansowe dłużnika mogą być chwilowe, a pogorszenie relacji sprawi, że kolejne zlecenia będzie realizował u naszej konkurencji. W związku z tym, zanim wejdziecie na drogę sądową, warto wyczerpać wcześniej wszystkie polubowne metody i dokładnie rozważyć argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu.
inspiracja: straetus.pl – firma windykacyjna