Transport pneumatyczny – w jakich branżach najczęściej znajduje zastosowanie?
Transport pneumatyczny polega na wykorzystaniu sprężonego gazu, który dzięki wytworzonemu ciśnieniu prowadzi do translokacji surowca. Kontrola całego procesu umożliwia w szybki i łatwy sposób przemieszczać produktu z punktu załadunku do punktu odbioru. Technologia ta znajduje zastosowanie w wielu branżach – w jakich najczęściej?
Transport pneumatyczny w branży chemicznej
Branża chemiczna kojarzy się z ogromnymi zakładami przemysłowymi, na które składają się węzły produkcyjne nierzadko zlokalizowane w osobnych budynkach. Wyjątkowo istotna dla tego sektora jest konieczność zachowania zarówno precyzji w ilości transportowanych i wykorzystywanych surowców, jak również synchronizacja przewozów w czasie. Z powyższych względów świetnie sprawdza się w tych okolicznościach transport pneumatyczny. Automatyzacja transportu wewnątrz zakładu gwarantuje dostawę niezbędnych surowców i półproduktów z dokładnością co do sekundy.
Technologia pneumatyczna w transporcie drogowym, kolejowym i morskim
Transport pneumatyczny jest szeroko wykorzystywany jako metoda załadunku i rozładunku cystern drogowych oraz kolejowych. Zastosowanie rozwiązań pneumatycznych podciśnieniowych sprawdza się najlepiej podczas krótkich przewozów. Natomiast dostawa materiałów sypkich na dłuższe odległości odbywa się najczęściej drogą morską, gdzie załadunek i rozładunek jest możliwy wyłącznie przy zastosowaniu portowych systemów transportu pneumatycznego. W ten sposób transportuje się głównie produkty przemysłu chemicznego, między innymi nawozy syntetyczne czy granulaty, jak również zboża czy rozdrobnione drewno.
Transport pneumatyczny w branży spożywczej i tworzyw sztucznych
Kolejną branżą, w której używa się dużej ilości sypkich materiałów jest przemysł spożywczy. Złożoność linii produkcyjnych w tym sektorze można porównać do tej, która występuje przemyśle chemicznym. Transport pneumatyczny znajduje zastosowanie głównie w rozwiniętych zakładach przetwórstwa spożywczego, w których gabaryty linii produkcyjnej nie pozwalają na zastosowanie pochodnych metod.
Kolejny dział produkcji, o którym należy wspomnieć jest przetwórstwo tworzyw sztucznych. Producenci produktów tego typu dostarczają je na rynek najczęściej w formie granulatu, którego transport – zarówno wewnątrz zakładu produkcyjnego, jak i podczas przeładunku możliwy jest praktycznie wyłącznie przy wykorzystaniu technologii transportu pneumatycznego.
Rozwijający się przemysł produkcyjny wymaga ciągłej aktualizacji pod kątem wykorzystania nowych technologii. Ma to znaczenie przede wszystkim w transporcie surowców oraz produktów gotowych. Tutaj liczy się nie tylko szybkość i precyzja, a także bezpieczeństwo i maksymalna eksploatacja możliwości stosowanego systemu. Z odpowiedzią na takie potrzeby przychodzi transport pneumatyczny.