Śruby z łbem grzybkowym – jakie jest ich zastosowanie?
Różnego rodzaju śruby wykorzystywane są w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Służą do tworzenia solidnych mocowań, co zapewnia stabilność konstrukcji. Wśród wielu rodzajów śrub wyróżnić można te z łbem grzybkowym. Często nazywane są także śrubami zamkowymi. Czym się charakteryzują i jakie mają zastosowanie?
Czym charakteryzują się śruby z łbem grzybkowym?
To, co przede wszystkim charakteryzuje śruby z łbem grzybkowym to specyficzna budowa wspomnianego łba z podsadzeniem. Jego zadaniem jest wgłębienie się w materiał, zablokowanie śruby i umożliwienie mocnego przymocowana danego elementu. Zastosowanie śrub z łbem grzybkowym eliminuje ryzyko niekontrolowanego dokręcenia się samej śruby. Dodatkowo cechą charakterystyczną omawianych śrub jest gwint metryczny. Może on występować na całości trzpienia bądź jedynie na jego części. Śruby z łbem grzybkowym mogą mieć różną klasę wytrzymałości. Parametr ten wynosić może 4.6, 4.8 lub 8.8. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju śruby grzybkowej. Dodać warto jeszcze, że na rynku dostępne są śruby zarówno bez powłoki o ochronnej, jak i śruby z ocynkiem ogniowym lub galwanicznym. Śruby z łbem grzybkowym spełniają normy ISO 8677, DIN 603 oraz PN87 M-82406. Świadczy to o ich wysokiej jakości.
Jakie zastosowanie mają śruby z łbem grzybkowym?
Śruby grzybkowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystywane są w procesie łączenia elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna. Poza tym swoje zastosowanie znajdują także przy budowie różnego rodzaju maszyn. Warto dodać, że przy tego rodzaju łączeniach oprócz samej śruby wykorzystuje się również dodatkowe elementy. Mowa tu o nakrętkach oraz podkładkach. W takim przypadku śruby mocowane są w uprzednio utworzonym wpuście. Gdzie jeszcze można spotkać się ze śrubami z łbem grzybkowym? Na pewno są to różnego rodzaju elementy ogrodzeniowe jak np. płoty. Często wykorzystywane są także choćby przy tworzeniu ławek. Bardzo dobrze sprawdzają się także jako elementy służące do mocowania drewnianych listew, okuć, czy tablic. Śmiało można zatem powiedzieć, że szerokie zastosowanie znajdują w branży meblarskiej. Dziś wręcz trudno jest wyobrazić sobie łączenie elementów drewnianych bez wykorzystania śrub z łbem grzybkowym.
Wyróżnikiem śrub z łbem grzybkowym jest ich specyficzna budowa. Dzięki niej mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo duża dbałość o wytrzymałość łączeń. Ich konstrukcja pozwala na zminimalizowanie ryzyka niekontrolowanego dokręcenia. Dlatego też tak często stosowane są do mocowania elementów drewnianych, a także przy konstrukcjach maszyn. Wszystko wskazuje na to, że zakres zastosowań tego rodzaju śrub może się w przyszłości zwiększać.