Produkcja kątowników – jakie urządzenia wybrać?
Proces produkcji kątowników obejmuje cięcie oraz gięcie blach o odpowiedniej grubości. Kątowniki mogą być równoramienne i nierównoramienne – w zależności od szerokości ramion. Kątowniki stalowe używane są m.in. do wzmacniania konstrukcji wykonanych ze stali w budownictwie oraz stanowią elementy maszyn. Odpowiednia grubość ścianek kątowników sprawia, że posiadają wysoką odporność na naprężenia. Mogą być wykonane również ze stali nierdzewnej. Jakie urządzenia wybrać do produkcji kątowników?
Urządzenia stosowane w produkcji kątowników
W procesie produkcji kątowników, stosowane są urządzenia, które pozwalają wykonać elementy o odpowiednich parametrach. Należy do nich m.in. giętarka krawędziowa. Dzięki opcji ustawienia różnych parametrów, możliwe jest wykonanie nietypowych zimno giętych kątowników. Urządzenie służy również do wyrobu m.in. ceowników i profili. To oczywiście nie jedyne urządzenia stosowane przy takim profilu produkcji
Nożyce gilotynowe
Umożliwiają cięcie blach na dowolny wymiar. Wyposażone są w sterownik, który umożliwia m.in. automatyczne ustawianie zderzaka, przez co można uzyskać odpowiednią szerokość pasów blachy, z których zostaną wykonane kątowniki. Sterownik posiada opcję programowania ilości cięć oraz kąta cięcia. W innowacyjnych urządzeniach można też ustawić odpowiednią szczelinę między ostrzami. To zapobiega zaginaniu krawędzi ciętej blachy.
Nożyce posiadają zabezpieczenie przed przeciążeniem, które zapobiega ich uszkodzeniu w przypadku umieszczenia blachy. Natomiast podpory frontowe oraz boczne ramiona, zapewniają stabilizację blachy podczas cięcia. Do popularnych urządzeń należą nożyce gilotynowe Baykal i RAS. Każda z tych marek posiada w ofercie modele o różnych parametrach, dzięki czemu można je dobrać odpowiednio do działalności firmy.
Zaginarka hydrauliczna
Umożliwia wykonywanie kątowników z blachy o grubości 3 mm. Urządzenie posiada sterownik, dzięki któremu można dopasować parametry gięcia odpowiednio do potrzeb, m.in. kąt gięcia. Regulacja zderzaka umożliwia również masową produkcję kątowników nierównoramiennych. Z kolei opcja regulacji szczeliny między elementami gnącymi, pozwala wykonywać kątowniki z różnej grubości blach. Innowacyjne zaginarki posiadają również nożycę krążkową, który automatycznie ucina zagiętą blachę.
Istnieją zaginarki z gięciem dwustronnym oraz jednostronnym. Do wyrobu kątowników używany jest najczęściej drugi typ. Z kolei modele z gięciem dwustronnym, pozwalają produkować elementy o skomplikowanych kształtach. W produkcji kątowników wiele firm stosuje zaginarki JORNS i RAS. Dostępne w ofercie zaginarki posiadają różne parametry. Dzięki temu umożliwiają produkcję kątowników z blach o różnej grubości. Profesjonalne zaginarki umożliwiają gięcie blach nawet o długości 12000 mm bez konieczności obracania arkusza w systemie góra/dół. To przekłada się na większą wydajność produkcji i większe zyski firmy.
W obecnych czasach ważna jest nie tylko wysoka jakość produktów, lecz także szybkie terminy realizacji zamówień. Dlatego do masowej produkcji kątowników potrzebne są profesjonalne urządzenia, z możliwością ustawiania pożądanych parametrów. Innowacyjne zaginarki i gilotyny, posiadają oprogramowanie umożliwiające szybką zmianę parametrów. Dzięki temu firma może dopasować ofertę do wymogów klienta i sprostać wymogom rynku.