Peeling chemiczny – jakie efekty pozwala osiągnąć?
Zmiany skórne oraz widoczne oznaki starzenia się skóry, szczególne w obrębie twarzy, nie są pożądane. Peeling chemiczny jest zabiegiem, który może pomóc Ci w przywróceniu blasku twojej cerze, zredukować zmarszczki, blizny oraz zmiany potrądzikowe.
Czym jest peeling chemiczny?
Peeling chemiczny to zabieg kosmetyczny wykonywany kwasami, na skutek którego usunięta zostaje powierzchniowa lub głębsza warstwa naskórka. Najczęściej zabieg obejmuje obszar twarzy, stosowany jest powszechnie u kobiet i u mężczyzn. W zależności od natężenia stosowanej do peelingu chemicznego substancji oraz głębokości skóry, na jaką dotrzeć ma zabieg, peelingi kwasami podzielić można na:
- peeling chemiczny powierzchniowy – najmniej inwazyjna forma peelingu, którą stosować można nawet raz w tygodniu w serii sześciu cotygodniowych zabiegów; stosowane przy nim rodzaj oraz stężenie substancji chemicznych maja za zadanie oddziaływać jedynie na naskórek; stosowanie peelingu chemicznego powierzchniowego jest wskazane w przypadku niewielkich i powierzchownych zmarszczek, niewielkich blizn oraz zmian trądzikowych;
- peeling chemiczny średnio głęboki – wykonywany jest tylko raz w roku, jego stosowane zalecane jest w przypadku blizn potrądzikowych oraz głębszych zmarszczek; zastosowane stężenia usuwają naskórek oraz skórę właściwą oraz
- peeling chemiczny głęboki – przeznaczony do likwidacji głębokich zmarszczek i głębokich blizn; najbardziej inwazyjny, wykonywany przy użyciu bardzo silnych preparatów chemicznych jedynie w przypadku wskazań lekarskich.
Efekty peelingu chemicznego
Intensywność efektów, jakie przynoszą peelingi chemiczne zależy od zastosowanego preparatu oraz rodzaju peelingu, który został zaaplikowany na skórę.
Peeling chemiczny powoduje pozbycie się starego naskórka (eksfoliacja), stymulację odnowy komórkowej, produkcji kolagenu i elastyny.
Zalecenia po peelingu chemicznym
Pomimo że peelingi chemiczne powierzchniowy i średnio głęboki nie powodują konieczności stosowania specjalnych preparatów celem odnowy skóry i naskórka, po wykonaniu zabiegu nakładany jest na skore specjalny preparat, mający za zadanie złagodzenie dolegliwości, które mogą występować bezpośrednio po peelingu. Jeśli natomiast na wrażliwej skórę utrzymuje się kilkudniowe pieczenie lub zaczerwienieni, należy stosować zimne kompresy.