Okres dojrzewania – czy to dobry pomysł, by wysłać dziecko do psychologa?
Podczas okresu dojrzewania młodzież zmaga się z licznymi problemami. Gdy psychika szybko się zmienia, czasem niezbędne jest wsparcie specjalisty. Kiedy warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej dla młodzieży i jakie efekty można uzyskać? Oto szczegółowe informacje.
Emocje i uczucia w okresie dojrzewania
Okresowi dojrzewania towarzyszy gwałtowny rozwój psychiczny. Zmiany emocjonalne mogą powodować chwiejność i żywiołowość. Z jednej strony zjawiska te są pozytywne, gdyż pozwalają tłumić negatywne emocje, a tym samym uniknąć zaburzeń nerwicowych. Należy jednak pamiętać, że w okresie dojrzewania często pojawiają się zachowania buntownicze, co może prowadzić do dalszych konsekwencji.
Podczas dojrzewania wyzwalają się również silne uczucia. Złość, żal czy poczucie winy mogą przybierać wyraźniejsze formy. Ponadto charakterystycznym elementem dla tego okresu jest przeciwstawność uczuć, gdyż system wartości dopiero zaczyna się stabilizować.
Częsty gniew, agresja, czy nieodwzajemniona miłość mogą prowadzić do problemów psychicznych. Dlatego warto rozmawiać z dzieckiem i obserwować zmiany. Niekiedy jedynym rozwiązaniem problemów może być psychoterapia indywidualna dla młodzieży, która pomogła już wielu dorastającym dzieciom.
Potrzeba autonomii
Podczas dojrzewania rozwija się intelekt, a także siła fizyczna. Elementy te często decydują o potrzebie autonomii i wyróżnienia się w grupie rówieśników. Dla młodych osób jest to nowa rola społeczna, której dosyć trudno sprostać. Pragnienie niezależności może wyrażać się przez bunt wobec norm przyjętych w rodzinie czy w szkole. To z kolei prowadzi do kolejnych negatywnych zachowań.
Zdarza się, że dzieci uciekają do używek, co może powodować bardzo poważne nałogi, z których nie sposób wydostać się bez pomocy specjalistów. W tym przypadku również psychoterapia indywidualna dla młodzieży będzie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście warto wybrać usługi ekspertów, którzy specjalizują się właśnie w pomocy dorastającym pacjentom i doskonale rozumieją ich potrzeby.
Jak wygląda psychoterapia dla młodzieży?
Psychoterapia polega na indywidualnych spotkaniach z pacjentami. Celem pierwszych sesji jest zbadanie problemów oraz ustalenie ich przyczyn. Dzięki temu specjalista będzie mógł określić przebieg leczenia i zaproponować rozwiązania, które pozwolą osiągać dobre wyniki w nauce oraz nawiązywać wartościowe relacje.
Sesje mogą mieć charakter krótkoterminowy, choć w poważnych przypadkach trwają dłużej. Warto pamiętać, że doświadczony specjalista każdy przypadek powinien rozpatrzeć indywidualnie. Należy podkreślić, że dzisiejsza psychoterapia jest bardzo skuteczna i pomaga przy przeróżnych problemach związanych z okresem dojrzewania. Wielu rodziców zgodnie podkreśla, że zachowanie dorastających dzieci pozytywnie się zmieniło, a także pozwoliło pozbyć się uzależnień, zaburzeń odżywiania czy lęków. Wystarczy odwiedzić specjalistę i trzymać się ustalonych przez niego założeń.