Najczęstsze przyczyny osłabienia nieśności u kur
Każdy problem związany z osłabieniem nieśności u kur to straty dla hodowcy. Najczęściej kłopoty pojawiają się w strefie fizjologicznej i behawioralnej.
Problematyka stresu
Zwierzęta odczuwają stres, co przekłada się na patologiczne zachowania. W skrajnym przypadku na kanibalizm, wydzieranie własnych piór. Złe, masowe, mało higieniczne warunki przechowywania zwierząt go praktycznie gwarancja spadku nieśności, a nawet groźba wywołania poważniejszego zagrożenia biologicznego. Na kury wpływa mocno zanieczyszczenie pyłami i oczywiście różnymi patogenami. Im większy poziom niepokoju u zwierzęcia, tym ryzyko chorób rośnie.
Mocno osłabiony układ odpornościowy przez źle zbilansowane odżywianie
Mieszkanki paszowe uzupełniające to już praktycznie fundament zdrowego gospodarstwa, ponieważ źle zbilansowania dieta kur odbija się wyraźnie na jakości jajek i na groźbę pojawienia się chorób zakaźnych, szczególnie trudnych w eliminacji. Zwierzęta potrzebują przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK) i systematycznej dawki mikro oraz makroelementów. Przy niedoborach witaminowych u kur w pierwszej kolejności uzupełnia się wapń, sód oraz fosfor, ale w dłuższym terminie chodzi o bilansowanie żywienia. Z tego powodu uzupełniające mieszanki paszowe to niezbędnik. Obniżenie nieśności powoduje brak wapnia, ponieważ jajko nie jest w stanie się dobrze rozwinąć w patologicznych warunkach niedoboru.
Chów klatkowy wymaga pewnej swobody
Chów klatkowy odbija się z reguły negatywnie na nieśności. Przedłużające się zamknięcie zwierzęcia i brak swobodnego dostępu do wody to bardzo złe warunki. Proste rozwiązanie problemu to wyciąganie kur z klatek na jakiś czas wraz ze wzmocnieniem jadłospisu o podstawowe witaminy.
Wirusy oraz inne powszechne choroby wpływające na hodowlę
Choroby dotykające kury roznoszą się niezwykle szybko i powodują ogromne straty ekonomiczne nie tylko związane z nieśnością, ale śmiercią zwierzęcia, w skrajnych przypadkach całej fermy. Z tego powodu każdy hodowca powinien zachować maksymalne warunki asekuracji biologicznej w powiązaniu z regularnymi szczepieniami. Warto również przeprowadzać regularnie inspekcję jajek w celu szybkiego wykrycia patologii.
Jeżeli zwierzęta nie pobierają dobrej paszy, robią to rzadziej to informacja, że organizm zwierzęcia nie funkcjonuje właściwie i wymaga skontrolowania.
Zbilansowania dieta rozwiązuje większość problemów z nieśnością
Zbilansowane żywienie, ograniczenie stresu u zwierząt hodowlanych, dopracowanie warunków życia kur to podstawowe założenia umożliwiające zachowanie nieśności na właściwym poziomie. Równowaga elektrolitowa osiągana przez swobodny dostęp do wody i bogate w białko oraz witaminy mieszanki paszowe to ważne założenia umożliwiające odzyskanie kontroli nad gospodarstwem. Hodowca powinien oceniać na bieżąco budowę jajek i nie stosować drastycznych norm chowu klatkowego. Główna przyczyna osłabieni nieśności to złe odżywianie i od tego elementu należy rozpocząć poszukiwania.