Leczenie kanałowe zębów – czy jest się czego bać?
Myśl o kanałowym leczeniu zębów zwykle wywołuje panikę wśród pacjentów. Kojarzy się ono z wyjątkowo mocnym bólem i długotrwałym, złożonym leczeniem.
Kiedy lekarz decyduje o kanałowym leczeniu zębów?
Leczenie endodontyczne (kanałowe) zostaje wdrożone wtedy, gdy lekarz stomatolog stwierdzi zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Do stanu zapalnego zwykle dochodzi na skutek długo nieleczonej próchnicy, która księga już nie tylko zębiny i szkliwa, ale również najgłębszej warstwy zęba, czyli miazgi. To bardzo poważne schorzenie, niebezpieczna dla całego organizmu. Może wywoływać zapalenie kości i okostnej, zakażenie tkanek wokół zęba, pojawienie się ropni, torbieli i przetok, a przede wszystkim ból.
Co wywołuje strach przed kanałowym leczeniem zębów?
Największą obawą leczenia endodontycznego jest czas i koszt leczenia, a także wizja ogromnego bólu. Czy są one uzasadnione? Nie! Każdy pacjent, u którego wykonuje się leczenie kanałowe, zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu. Dzięki temu jest zabieg przebiega bezboleśnie. Tak naprawdę dolegliwości ze strony chorego zęba są dużo bardziej nieprzyjemne niż proces leczenia. Jeśli chodzi o koszt i czas trwania zabiegu, z pewnością jest to tańsza opcja od leczenia implantologicznego.
Dużo obawę wśród pacjentów budzi także inwazyjność zabiegu. Wynika to z tego, że często leczenie kanałowe poprzedzała dewitalizacja miazgi (zatrucie zęba). Obecnie wystarczy ekstrypacja miazgi (usunięcie zainfekowanej tkanki).
Doświadczony zespół stomatologów, nowoczesny sprzęt i przyjazna atmosfera w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że dotychczasowy lęk i obawy przed leczeniem znikają w mgnieniu oka.
Jakie są zalety leczenia endodontycznego?
Leczenie kanałowe to jedna z najskuteczniejszych form leczenia zębów. Pozwala na zachowanie swoich, nawet zniszczonych zębów, przez wiele lat po zabiegu. Wszystko to dzięki usunięciu chorej miazgi z kanałów i wypełnienie ich odpowiednim materiałem. Pacjent może cieszyć się zdrowym zębem bez konieczności leczenia implantologicznego.
Dyskomfort po zakończeniu leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe ingeruje w unerwioną i ukrwioną tkankę wewnątrz zęba, dlatego po zakończeniu leczenia kanałowego pacjent może odczuwać niewielki ból i dyskomfort. Jest to zupełnie normalne i nie powinno być źródłem zmartwień. Z czasem opuchlizna znajdujące się w pobliżu wyleczonego zęba zniknie, tkanki się zregenerują, a pacjent przestanie odczuwać ból.
Warto pamiętać, że ząb po leczeniu endodontycznym z reguły wymaga odbudowania. W tym celu stosuje się m.in. korony zębowe, które pomagają odwzorować wygląd i funkcję naturalnego zęba.
Leczenie kanałowe to zabieg, którego nie należy się obawiać. Jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a więc praktycznie bezbolesne. Zdecydowanie większy dyskomfort powoduje chory ząb, który dodatkowo stanowi zagrożenie dla całego organizmu.