Jak dbać o słuch latem?
Zmysł słuchu jest jednym z najważniejszych dla człowieka. Tak naprawdę większość ludzi nie jest w stanie wyobrazić sobie bez niego codziennego życia. Niestety, choć dla wielu jest on niezwykle ważny, to jednak wiele osób bardzo często zapomina o tym, że jest to zmysł, o który należy zadbać ze szczególną starannością. W jaki sposób chronić słuch przed uszkodzeniem w okresie wakacyjnym?
Co latem możne spowodować uszkodzenie słuchu?
Latem wiele czynników może przyczyniać się do pogorszenia słuchu. To między innymi duże zmiany temperatur (spowodowane między innymi korzystaniem z klimatyzacji), prowadzące do kataru czy przeziębienia, czego konsekwencją może być zapalenie ucha środkowego. Na to szczególnie narażone są dzieci – u nich w takim przypadku łatwiej o chorobę przyczyniającą się do pogorszenia się słuchu.
Lato to dla wielu czas podróży czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Większości towarzyszą przy tym słuchawki i zbyt głośna muzyka. Choć takie słuchanie ulubionych utworów może być przyjemne, to jednak należy mieć świadomość tego, że zbyt głośne dźwięki w słuchawkach spowodują, że człowiek stopniowo zacznie słyszeć coraz gorzej. Maksymalna granica słyszalności dla ludzkiego ucha wynosi 110-120 dB i tej wartości bezwzględnie nie należy przekraczać.
W okresie letnim zagrożeniem dla słuchu mogą być również kąpiele wodne. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do wystąpienia infekcji, które w efekcie zaniedbane lub nieodpowiednio leczone mogą spowodować nie tylko poważne uszkodzenie narządu słuchu, ale również całkowite wyłączenie jego działania.
Jak zadbać latem o słuch?
Jak zadbać latem o słuch? Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie wymaga rezygnacji z ulubionych letnich aktywności. Przede wszystkim w czasie zażywania kąpieli wodnych należy utrzymywać uszy suche. To proste, wystarczy tylko skorzystać z czepka lub specjalnych zatyczek do uszu.
Dla ochrony słuchu i to nie tylko latem ważna jest odpowiednia higiena. Należy unikać wkładania czegokolwiek do małżowiny w celu wyczyszczenia uszu. Najlepiej czyścić je specjalistycznymi preparatami rozpuszczającymi nadmiar woskowiny lub jeżeli jest jej zbyt dużo skonsultować się ze specjalistą.
Latem organizowanych jest mnóstwo głośnych plenerowych wydarzeń. Wcale nie trzeba rezygnować z uczestnictwa w nich, jednak dla ochrony słuchu w trakcie ich trwania należy nosić zatyczki do uszu. Dodatkowo warto na tyle, na ile będzie to możliwe unikać przebywania w pobliżu głośników.
Wbrew pozorom ubytek słuchu dotyczy nie tylko osób starszych. W związku z tym należy zadbać o ten zmysł. W końcu większość społeczeństwa nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez tego zmysłu. Utrata słuchu jest nieodwracalna, o czym warto pamiętać.
Dbając o narząd słuchu, wcale nie trzeba całkowicie rezygnować z letnich przyjemności. Można z nich jak najbardziej korzystać, jednak warto pamiętać o zachowaniu kilki prostych zasad, które w żaden sposób nie wpłyną na jakość spędzania letniego czasu, a pozwolą na zachowanie sprawności narządu słuchu.