Gdzie wykorzystuje się walcarki do blach? Jak wybrać właściwe urządzenie?
Profesjonalne walcarki do blach należą do podstawowego wyposażenia zakładów zajmujących się obróbką metali. W jakich przedsiębiorstwa walcarki do blach okazują się niezbędne i jak wybrać właściwe urządzenie? Przyjrzyjmy się bliżej kilku aspektom tego zagadnienia.
Funkcje walcarek
Walcarki do blachy wykorzystuje się w wielu zakładach, które w sposób mechaniczny obrabiają metal. Dzięki tym urządzeniom, które wykorzystują potężną siłę nacisku i gięcia, możliwe jest zwijanie blachy, a co za tym idzie – przygotowanie surowca do dalszej obróbki. Co więcej, nowoczesne walcarki pozwalają na synchronizację z automatycznymi systemami załadunku i rozładunku gotowych detali. Maszyny wyposażone w sterowanie NC lub CNC mogą pracować niemal bez przerwy i zapewniają wydajną i powtarzalną produkcję, co stawowi ogromną korzyść w wielu gałęziach przemysłu.
Świetnym przykładem mogą być nowoczesne walcarki do blachy tureckiej firmy AKYAPAK. Modele przeznaczone do blach płaskich umożliwiają walcowanie takich detali jak rury, elipsy, albo stożki.
W jakich zakładach walcarki do blach są niezbędne?
Obecny rozwój przemysłu oraz zaawansowanie techniczne walcarek sprawiają, że są one coraz częściej wykorzystywane nie tylko w dużych zakładach, ale również w mniejszych warsztatach. Urządzenia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się szybkie tempo produkcji oraz gdzie dąży się do maksymalnego wyeliminowania konieczności pracy ręcznej.
Zakup walcarki do blach
Walcarki Akyapak możemy podzielić na :
- Elektromechaniczne maszyny trójrolkowe,
- Hydrauliczne walcarki do blachy z trzema lub czterema rolkami.
Jak wybrać właściwe urządzenie? W małych i średnich przedsiębiorstwach doskonale sprawdzą się walcarki mechaniczne, takie jak Akyapak Seria ASM, która pozwala na szybką i sprawną obróbkę plastyczną metalu. Dzięki mocnej, spawanej stalowej konstrukcji oraz solidnym, hartowanym i szlifowanym rolkom, jest niezawodna. Rolki boczna i dolna dają możliwość regulacji pozycji, a trwały silnik i wolnostojąca jednostka sterująca sprawiają, że urządzenie może pracować długie godziny bez przerwy.
Z drugiej strony, w zakładach, które mają większe wymagania, warto zainstalować silniejsze, hydrauliczne walcarki do blachy (w wersji 3- lub 4-rolkowej). Charakteryzuje je duża wytrzymałość na obciążenia związane z walcowaniem znacznie grubszych arkuszy blachy. Przykładem może być hydrauliczna walcarka Akyapak z serii AHS, której konstrukcja jest zespawana ze stali St-52, a rolki są baryłkowate, hartowane indukcyjnie 48-55 HRC i oczywiście szlifowane. Dzięki wysokiej jakości instalacji hydraulicznej (Parker, Yuken, Casappa) oraz sterownikom od najlepszych producentów (Siemens, Schneider) to doskonały wybór do zakładów walcujących grubą blachę.
Nie ulega wątpliwości, że walcarki do blachy – zarówno mechaniczne, jak i hydrauliczne – to podstawa nowoczesnego przemysłu i obróbki metali. Warto wybierać dobre i sprawdzone urządzenia, takie jak walcarki Akyapak.