Co zrobić, kiedy w magazynie brakuje miejsca?
Brak miejsca w magazynie to powszechny problem wielu przedsiębiorców. Poziomą rozbudowę ogranicza naturalnie metraż nieruchomości komercyjnej, więc można zdecydować się na pomosty magazynowe i wprowadzenie nowego piętra, nie tylko jednego, ale wielu. Jakimi zasadami warto się kierować przy rozbudowie przestrzeni do składowania produktów?
Najważniejsze zalety pomostów magazynowych
Rozbudowa pionowa nie wymaga ingerencji w strukturę budynku i sprawdza się do przechowywania najcięższych grup asortymentu na paletach czy na regałach mobilnych, również wpływających na optymalizację powierzchni. Największą efektywnością wykonywania zadań cieszą się magazyny wysokiego składowania. Niestety wymagają sporych inwestycji początkowych, chociażby ze względu na obowiązek wykorzystania wózków widłowych oraz mocno wykwalifikowanej kadry. Z brakiem miejsca w magazynie można walczyć przez automatyzację procesów i eliminację zbyt dużych ścieżek komunikacyjnych.
Rodzaj składowanych produktów uzależnia zastosowanie konkretnych praktyk rozbudowy
Inaczej wygląda aranżacja magazynu z przewagą palet, inaczej przy obsłudze opakowań zbiorczych, a jeszcze inaczej drobnicy, produktów przechowywanych luzem. Im większa różnorodność asortymentu, tym rośnie potrzeba wprowadzenia pomostów magazynowych ze względu na zachowanie prawidłowej rotacji. Rozbudowa magazynu nie powinna oznaczać opóźnień przy kompletowaniu zamówień.
Regały wysokiego składowania kontra dodatkowe piętro w magazynie
Regały wysokiego składowania posiadają pewne ograniczenia, a wyciągnięcie towaru z wysokości okazuje się w wielu przypadkach wolniejsze od zastosowania antresoli, dodatkowego piętra. Nawet niewielki magazyn z dobrze zorganizowanymi strefami produktów sprawdzi się przy realizacji masowych zamówień. Brak miejsca wymusza zastosowanie systemów informatycznych, wysokiego stopnia automatyzacji i kontroli procesów.
Ważne wskazówki przy planowaniu przestrzeni w magazynie
- prawidłowe oznaczanie produktów skraca czas przekazania do realizacji zamówienia,
- wyznaczenie ścieżek komunikacji to szansa na uniknięcie wad małej przestrzeni,
- nowe piętro w magazynie można połączyć z windą dla łatwiejszej obsługi ciężkich materiałów,
- wydzielenie, nawet skromnych stref roboczych w magazynie poprawia efektywność pracy.
Uwaga dla bezpieczeństwa
Należy zaznaczyć, że każda rozbudowa magazynu wiąże się z zachowaniem maksymalnych standardów bezpieczeństwa dla pracowników.
Ekspansja działalności wymaga dokładnej oceny możliwości lokalowych
Brak miejsca w magazynie powoduje najczęściej rozwój działalności, chociażby ekspansja na rynki międzynarodowe, albo na zupełnie nowy sektor obsługi klienta. Przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu w nowe zlecenia warto najpierw ocenić możliwości lokalowe i szansę na rozbudowę. Pomosty to najszybsza droga do optymalizacji i nie wiąże się z generalnym remontem i bardzo rzadko taka modyfikacja wpływa na codzienną pracę magazynu.
Na zakończenie
Brak miejsca w magazynie to szansa na zastosowanie nowych technologii i automatyzacji. To droga do poprawienia efektywności oraz naturalnej ekspansji biznesu.